Low Carb Friends  
Netrition.com - Tools - Reviews - Faces - Recipes - Home


Go Back   Low Carb Friends > Inspiration and Wisdom > Recommended Reading
Register FAQ Search Today's Posts Mark Forums Read


Forum Jump
Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 01-23-2009, 09:49 PM   #1
Heather150
Senior LCF Member
 
Heather150's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Indiana
Posts: 142
Gallery: Heather150
WOE: 1340 calories/day
Start Date: Feb 28 2003
You only have $20 for the week....what do you buy?

Let's have some fun!

You only have $20 to spend on food for the week, and you are LCing! What do you buy?

Using your local prices..list what you would buy for one week.

I would buy
2-18 ct eggs ---------------$4.16
Qt of 1/2 & 1/2--------------$2.00
1 bag lettuce----------------$1.00
1 container grape tomatoes---$2.50
2 cucumber------------------$1.00
1 pkg of chicken drums (14 pk)-$4.16
5 cans of tuna-----------------$5.00

Total $19.82
__________________
Stopped low carb, now watching calories.

I've lost 24 pounds since Oct 17, 2011
Heather150 is offline   Reply With Quote

Sponsored Links
Old 01-23-2009, 09:53 PM   #2
T-Dawg
Junior LCF Member
 
Join Date: Sep 2008
Location: USA
Posts: 6
Gallery: T-Dawg
Stats: 224/172.2/155
WOE: Low Carb
Start Date: October 13, 2008
5 Dozen Box of large eggs: $8.00
2lbs of Ground Beef: $4.00
1 package of Turkey Pepperoni $2.00
1 package of Deli Sliced Swiss Cheese (20 thick slices) $4.00
2 Cucumbers $1.00
4 Roma Tomatoes $1.00ish
T-Dawg is offline   Reply With Quote
Old 01-23-2009, 11:58 PM   #3
girl81
Senior LCF Member
 
girl81's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: USA
Posts: 163
Gallery: girl81
Stats: past/100/healthy
WOE: unprocessed
10 dozen eggs (on sale) .... $10
whole chicken (99cents per lb on sale).... $5
10lb cabbage (50cents per lb)..... $5

it would be a gassy week.
girl81 is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 01:58 AM   #4
SpiritRunner00
Junior LCF Member
 
SpiritRunner00's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Buffalo, NY
Posts: 2
Gallery: SpiritRunner00
Stats: 145.4/144.2/120
WOE: Low Carb & M/E
Start Date: May 26, 2009
1. 5 1/2 dozen eggs, which I buy them for under $4
2. Chicken, which usually for a pack that will last me a week is $11
3. Ragu Double Cheddar sauce (good for dipping or extra flavor) under $4 - I eat a very very small amount of this daily, and it just tastes sooo good!

That's roughly $19 dollars already spent, and if I came out with more money from the things I bought that were under $4 dollars... I'd buy Turkey Sausage that is $1.27 here. Yum!
__________________

Sugar is a type of bodily fuel, yes, but your body runs about as well on it as a car would.
– V.L. Allineare


[COLOR="Red"] M/E Challenge:[/COLOR] starting 24 May 2009

144 143 142 140 139 138 137 136 135 134 133 132 131 130 129 128 127 126 125 124 123 122 121 120
SpiritRunner00 is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 04:09 AM   #5
suzanneyea
Major LCF Poster!
 
suzanneyea's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Montreal, QC
Posts: 1,640
Gallery: suzanneyea
Stats: 156/124/120
WOE: Vlc
twenty pounds of ground beef at 99 cents a pound.
suzanneyea is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 04:13 AM   #6
SweetPoison2
Senior LCF Member
 
SweetPoison2's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Sacramento, California
Posts: 437
Gallery: SweetPoison2
Stats: 246/232/180
WOE: DASH Diet & HHCG
Start Date: June 09
What a great idea for a thread! One of the best and informative I have seen!

It is amazing how much one can get for $20 bucks!
SweetPoison2 is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 04:52 AM   #7
fatnutritionist
Junior LCF Member
 
fatnutritionist's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Toronto
Posts: 52
Gallery: fatnutritionist
Stats: 328.5/311.5/175
WOE: JUDDDD
Start Date: January 12th 2009 restart Atkins/March 1st JUDDDD
WOW!!! Can't get all that stuff here for nearly that cheap.

For $20.00 I can get

2 dozen eggs $4 but not if I buy the omega 3 free range ones I usually buy!
1 brick of cheddar (700 grams) $5 if I am lucky
1 pound ground beef $3.50
1 head of cauliflower $2.00
1 brick of frozen spinicha $1.50
1 lettuce $1.00
Quart of cream $3.00
fatnutritionist is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 04:58 AM   #8
mysticpizza65
Junior LCF Member
 
mysticpizza65's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Illinois
Posts: 3
Gallery: mysticpizza65
Stats: 235/222/215 (my first mini goal)
WOE: Atkins
Start Date: Starting 1/01/09
6 cans tuna for $6.00
2 doz large eggs at $2.50
large bag of boneless, skinless chicken thighs at $4.79-Walmart Super Center
2 heads of lettuce at $1.29 each
3 lbs ground beef at $1.59 a lb.
mysticpizza65 is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 05:26 AM   #9
LJB
Major LCF Poster!
 
LJB's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Boston, Massachusetts
Posts: 1,143
Gallery: LJB
Stats: Size 8 at Present
WOE: Real food.
__________________

"Eating fat and protein?Go figure!." -
Lora

LJB is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 05:30 AM   #10
JustCallMeAmy
Senior LCF Member
 
JustCallMeAmy's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Toronto
Posts: 144
Gallery: JustCallMeAmy
Stats: 267/103/105
WOE: doing it my way :)
Start Date: Jan. 6th/09
9lbs of ground beef at $.99lb
a bottle of ranch at $1.49
a bottle of hot sauce at $1.49
2 heads of romaince at $.99 each
$2 worth of tomatoes
a bottle of jalepeno's $1.49
little brick of cheddar cheese $2.49

= 19.84 & a week of good eats!
JustCallMeAmy is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 05:46 AM   #11
LindaSue
Very Gabby LCF Member!!!
 
LindaSue's Avatar
 
Join Date: Jun 2002
Location: Spring, TX
Posts: 3,265
Gallery: LindaSue
Stats: 167/117/120 - 5'7"
WOE: Atkins Maintenance
Start Date: July 2002
Quote:
Originally Posted by suzanneyea View Post
twenty pounds of ground beef at 99 cents a pound.
Suzanne beat me to it. I'd also buy 20 pounds of ground beef if I could get it marked down to 99-cents or 10 pounds if it was full price. That would still give me more than a pound of meat a day unless of course my husband wanted something to eat too, LOL.
LindaSue is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 05:56 AM   #12
Danceruk
Junior LCF Member
 
Join Date: Oct 2008
Location: London/Norfolk
Posts: 25
Gallery: Danceruk
Stats: at goal
WOE: hhcg
Start Date: Atkins August 2008 down 45lb/VLC/HCG
unfortunately I have to figure out this much money for a week a bit too often!

Done the UK conversion, $20 is... £14.47 TODAY..

5 cartons of 15 eggs : £5.00

Heavy cream x3 : £2.40

Large block of Mature English Cheddar: £ 3.20

Baby Spinach bag x2 : £2.00

Bottle of Olive Oil £1.80
Danceruk is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 07:39 AM   #13
bwylde
Senior LCF Member
 
bwylde's Avatar
 
Join Date: May 2003
Location: NS Canada :)
Posts: 142
Gallery: bwylde
Stats: (405 highest) 385/365/200
WOE: Low Carb, TOPS
Start Date: January 2014
Wow, you guys get good prices. If I had $20 and shop today, I'd get in Canadian dollars:

2 Dozen eggs $5
Head of lettuce $2
Cabbage $1
Box of pure beef burgers (8 in box, if they're still on sale) $5
Pork Roast $4 (they're 99 cents/pound today only)
Rest I'd make up in chicken thighs which are $1.19/lbs today only
__________________
Here we go again!!!

It is better to do something instead of nothing at all. Every step we make is progress!
bwylde is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 07:44 AM   #14
kbeth
Senior LCF Member
 
kbeth's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Chicago
Posts: 124
Gallery: kbeth
Stats: 5'4" 43yo 161/148/125
WOE: Paleo-esque
Start Date: April 2002/Restart April 2012
Quote:
Originally Posted by Heather150 View Post
Let's have some fun!

You only have $20 to spend on food for the week, and you are LCing! What do you buy?

Using your local prices..list what you would buy for one week.

I would buy
2-18 ct eggs ---------------$4.16
Qt of 1/2 & 1/2--------------$2.00
1 bag lettuce----------------$1.00
1 container grape tomatoes---$2.50
2 cucumber------------------$1.00
1 pkg of chicken drums (14 pk)-$4.16
5 cans of tuna-----------------$5.00

Total $19.82
Don't think I could get ALL of that for under $20 where I live...but if I could, that's exactly what I would get!! Great thread!
__________________
<---Avatar Summer 2009. Soooo close to goal and then had a mad, passionate weekend with sugar. Let me be a lesson to you. Not sure you're strong enough to cheat and then get right back on plan?? Then don't do it!!
kbeth is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 07:52 AM   #15
Vanessa120
Senior LCF Member
 
Vanessa120's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: Minnesota
Posts: 456
Gallery: Vanessa120
Stats: 189/130 size 2-4 5'4"
WOE: Low Carb Real Food
Start Date: Low Carb Since 2001
Quote:
Originally Posted by suzanneyea View Post
twenty pounds of ground beef at 99 cents a pound.
Quote:
Originally Posted by LindaSue View Post
Suzanne beat me to it. I'd also buy 20 pounds of ground beef if I could get it marked down to 99-cents or 10 pounds if it was full price. That would still give me more than a pound of meat a day unless of course my husband wanted something to eat too, LOL.
I would buy $20 worth of ground beef and shop around to find it at $0.99/lb. We are living on a very tight budget so this isn't too far from my reality right now.
__________________
Vanessa
Visit my site...Healthy Living How To
You can find me on Facebook and Twitter
I eat right, I exercise, I look good, I feel good, I weigh exactly what God wants me to weigh.
Vanessa120 is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 08:04 AM   #16
Tyl
Major LCF Poster!
 
Tyl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: TX
Posts: 1,272
Gallery: Tyl
Stats: Working on it!
WOE: LC
Start Date: Sept 2008/Again Dec. 30, 2013
3.5 dozen eggs $5
2.5 pounds ground beef $4.00
5 packs of frozen veggies $5
cheese $3
pickles $1.50
__________________
chantyl
"Diet makes you look good with your clothes on. Exercise makes you look good naked. I wanna look good naked."
Obstacles are what you see when you take your eyes off the goal.

Cut the Crap take 2: sw:276.4 cw: 259.6 Pts: 84!
For 8 weeks I made 84 positive choices!
CTC begins again on 3/2 join us!
Tyl is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 08:07 AM   #17
mac24312
Major LCF Poster!
 
mac24312's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Location: Far SW Virginia
Posts: 1,411
Gallery: mac24312
Stats: 250/130/140
WOE: Stella Style/My OWN LC WOL ;]/Maintenance
Start Date: October 07 2006 Over 6 years on Atkins ;]
Ok..LOVE this thread!!

For my 20.00 I could buy this stuff this week..

6 Thick Ribeye Steaks reduced but still in date for 3 more days to 5.00!!
2 15 count Doz Extra Large Eggs 4.00
1 block of Extra Sharp Cheese 4.00
3 Large bags of Collard Greens 3 bags for 2.00 here at our local Save a lot!!
Head of Broccoli and Head of Cauliflower is 2 for 4.00 here at another local store..
1 thing of HWC I got reduced for 1.00 still in date for another 5 days!!

Would make me a week of GREAT LC food to eat for 20.00!! This is what I got yesterday by the way for me to eat while DH is on 2nd shift this week..

Let's keep this going on thru these hard economy times!!

HUGS
Christina
__________________
I have lost over 130 pounds in 2 years and still losing.LC has changed my life and I will always stay with it!!:clap

Last edited by mac24312; 01-24-2009 at 08:09 AM..
mac24312 is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 08:43 AM   #18
SweetPoison2
Senior LCF Member
 
SweetPoison2's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Sacramento, California
Posts: 437
Gallery: SweetPoison2
Stats: 246/232/180
WOE: DASH Diet & HHCG
Start Date: June 09
Quote:
Originally Posted by LindaSue View Post
That would still give me more than a pound of meat a day unless of course my husband wanted something to eat too, LOL.

SweetPoison2 is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 09:47 AM   #19
Off My Duff
Junior LCF Member
 
Join Date: Feb 2003
Location: Vermont, USA
Posts: 48
Gallery: Off My Duff
Stats: 297/277/197
Excellent thread!

Here in Vermont the cost of living is high. I'm amazed at some of the prices some of you are able to get.

For $20.00 I could get:

3 doz cage-free/omega eggs 2.99 per doz
1 pkg Romaine 3.99
small bar super sharp Cabot cheddar 2.29
tuna (gold can Bumble Bee for no soy-I'm hypothyroid) 1.79 per can

With the little left of my twenty, I could get a 1-pound bag of frozen broccoli for 1.39.
__________________
~Becky

hypothyroid
Off My Duff is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 11:34 AM   #20
Cuban
Junior LCF Member
 
Cuban's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Location: Why your imagination, o' course!
Posts: 5
Gallery: Cuban
Stats: 150/fluctuates :(/abs
WOE: Zero carb
scribe
__________________
Breaking the fourth wall, y'all!
Cuban is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 11:46 AM   #21
SteelerfanAL
Junior LCF Member
 
SteelerfanAL's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: Alabama... but true Floridian at heart
Posts: 19
Gallery: SteelerfanAL
Stats: 244/233/135
WOE: Atkins
Start Date: Start 01/13/09
Let's see what i cna get for $20...

2- 18 pk eggs - $4.50
2 - 8oz cheese - 4.50
5lbs boneless/skinless chicken -10.00
1 3lb bag salad 3.00
1 bottle ranch 2.00
__________________


GO [COLOR="Yellow"][COLOR="Black"]STEELERS[/COLOR]!![/COLOR]!

Last edited by SteelerfanAL; 01-24-2009 at 11:51 AM..
SteelerfanAL is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 11:59 AM   #22
Heather150
Senior LCF Member
 
Heather150's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Indiana
Posts: 142
Gallery: Heather150
WOE: 1340 calories/day
Start Date: Feb 28 2003
Quote:
Originally Posted by girl81 View Post
10 dozen eggs (on sale) .... $10
whole chicken (99cents per lb on sale).... $5
10lb cabbage (50cents per lb)..... $5

it would be a gassy week.
__________________
Stopped low carb, now watching calories.

I've lost 24 pounds since Oct 17, 2011
Heather150 is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 12:00 PM   #23
Heather150
Senior LCF Member
 
Heather150's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Indiana
Posts: 142
Gallery: Heather150
WOE: 1340 calories/day
Start Date: Feb 28 2003
Quote:
Originally Posted by SteelerfanAL View Post
Let's see what i cna get for $20...

2- 18 pk eggs - $4.50
2 - 8oz cheese - 4.50
5lbs boneless/skinless chicken -10.00
1 3lb bag salad 3.00
1 bottle ranch 2.00
Oops you have to put something back. You spent $24!
__________________
Stopped low carb, now watching calories.

I've lost 24 pounds since Oct 17, 2011
Heather150 is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 12:07 PM   #24
Kimberli33
Senior LCF Member
 
Kimberli33's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Montana
Posts: 793
Gallery: Kimberli33
Stats: 200 /?/149
WOE: Lower Carb
Start Date: Jan 1 2015
1# bacon for 2.00
1# sausage 1.00
2 dz. eggs for 2.50
1 block cheese 3.00
2 hotdogs 2.00
4 gr. beans 2.00
1 whole chicken 4.00
1 bag salad 1.00
1# burger 2.50
20.00
__________________
Kim -PROUD Grandma of 8
Kimberli33 is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 12:09 PM   #25
24Fan
Senior LCF Member
 
24Fan's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 823
Gallery: 24Fan
Stats: from 2004 to 2006 lost 118 lbs. Maintaining
WOE: Atkins, low carb maintaining
Start Date: 2004
I would buy what you listed, Heather with the exception of the lettuce & tomatoes. I find it's a waste of money. I'd buy two big bags of frozen Broccoli and Cauliflower @1.39 eatch.

GREAT thread in this economy !
24Fan is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 12:15 PM   #26
Heather150
Senior LCF Member
 
Heather150's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Indiana
Posts: 142
Gallery: Heather150
WOE: 1340 calories/day
Start Date: Feb 28 2003
Why is lettuce and tomatoes a waste of money? What am I missing?
__________________
Stopped low carb, now watching calories.

I've lost 24 pounds since Oct 17, 2011
Heather150 is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 12:16 PM   #27
Hazelsmrf
Senior LCF Member
 
Hazelsmrf's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: Montreal, QC
Posts: 505
Gallery: Hazelsmrf
Stats: 303/152/150
WOE: VSG surgery
Start Date: November 8th 2012
With this week's prices:

Grape tomatoes - 1.49
Cauliflower - 1.99
Bagged salad mix - .99
cucumber - .69

5 lbs of ground beef at 1.79/lb = 8.80
2 lbs of pork loin chops at 1.99/lb = 3.98
1 carton of eggs = 2.00


=19.94$
__________________
-Julie
Hazelsmrf is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 12:43 PM   #28
RhondasComputer
Junior LCF Member
 
RhondasComputer's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Location: Sacramento, CA
Posts: 45
Gallery: RhondasComputer
Stats: First time 170/136/145 This time! 160/145 5'8"
WOE: LC mostly.
Start Date: June 1, 2003 reind: lots!
[COLOR="Purple"]
2 dozen eggs- 2.00
a weeks worth of cheese - 3.00
a bag of boneless skinless chicken-6.00
cabbage to shred- 1.00
2 lbs of Ground Beef- 2.50
A big tub of full fat yogurt for Yo'cheese-3.50
a bottle of hot sauce-1.00
some bulk flaxseed to grind-1.00



[/COLOR]
__________________
You must begin to think of yourself as becoming the person you want to be.~David Viscott

You've got to say, I think that if I keep working at this and want it badly enough I can have it. It's called perseverance.~Lee Iacocca

Pounds to go...15.14.13.12.11.10.9.8.7.6.5.4.3.2.1...GOAL. By May 17th......
RhondasComputer is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 01:02 PM   #29
walkingwoman
Senior LCF Member
 
walkingwoman's Avatar
 
Join Date: Aug 2001
Location: Sunny Arizona
Posts: 847
Gallery: walkingwoman
WOE: maintaining 124-128 range
Start Date: 2/1/13
Fun thread If this was truly my budget I would go to the 99 cents store for my veggies/eggs/snacks/cheese

Whole chicken on sale this week for .67 a pound=3.00
Pork chops on sale for .99 a pound =1.00
1 lb. London broil 2.00
1 pkg sausage links 1.00
1 dozen eggs 1.00
Cheese 1.00
Pkg of mushrooms 1.00
Pkg of guacamole ingredients 1.00 (not to make guac but because it comes with a variety of produce, onion, tomato, avocado, peppers)
1 pkg salad mix 1.00
1 bottle salad dressing 1.00
2 packs dry marinade 1.00
3 pkgs frozen veggies 3.00
1 pkg pork rinds 1.00
1 pkg pistashios 1.00
2 pkgs of sf jello mix 1.00
walkingwoman is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2009, 01:20 PM   #30
sugarless4life
Atkins Ambassador
 
sugarless4life's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Norman, Oklahoma
Posts: 218
Gallery: sugarless4life
Stats: 5'3 / 108 pounds / 59 yo / maintaining 12 years
WOE: Lost it with Atkins / RUNNING to keep it off!
Start Date: January 19, 2002 -12 YEARS ON ATKINS
Quote:
Originally Posted by SteelerfanAL View Post
Let's see what i cna get for $20...

2- 18 pk eggs - $4.50
2 - 8oz cheese - 4.50
5lbs boneless/skinless chicken -10.00
1 3lb bag salad 3.00
1 bottle ranch 2.00
That would be me too!

Betty
__________________
You will never get the butt you want by sitting on the one you have!
sugarless4life is offline   Reply With Quote
Reply


Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -7. The time now is 11:34 PM.


Copyright ©1999-2015 Friends Forums LLC. All rights reserved. - Terms of Service | Privacy Policy
LowCarbFriends® is a registered mark of Friends Forums, LLC.