Low Carb Friends  
Netrition.com - Tools - Reviews - Faces - Recipes - Home


Go Back   Low Carb Friends > Inspiration and Wisdom > Recommended Reading
Register FAQ Search Today's Posts Mark Forums Read


Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
Old 06-26-2011, 05:41 AM   #211
Senior LCF Member
 
Your Ad Here's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 569
Gallery: Your Ad Here
WOE: IF
Prices keep going up! Not sure I could make it a week on $20. I would likely do a two day water fast. For the rest of the week I would likely buy eggs, mayonnaise, tuna, hamburger, onions, pickles, frozen green beans, and celery. I think that would take it all!
Your Ad Here is offline   Reply With Quote

Sponsored Links
Old 06-27-2011, 08:23 AM   #212
Senior LCF Member
 
Jillo's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Portland, Oregon
Posts: 347
Gallery: Jillo
Stats: 247/197/175 5'7"
WOE: MEDI on my own
Start Date: March 2013
What a great thread! I need to pay off some bills, so I'm going to be doing this for a while.

And let me get this straight: not only are we living on $20 a week, but we're STILL doing low-carb so we're STILL losing weight and looking and feeling Awesome?

WIN!
Jillo is offline   Reply With Quote
Old 07-16-2011, 01:33 PM   #213
Major LCF Poster!
 
Moonchild's Avatar
 
Join Date: Nov 2002
Location: So. Ga.
Posts: 2,202
Gallery: Moonchild
Stats: (272 first go around) 219/190/180
WOE: LC
Start Date: restart Sept 02, 2013
Quote:
Originally Posted by amywah View Post
Prices ure have gone up since 2009.
They sure have! It was nice looking at the prices at the beginning of this thread and seeing food at a reasonable price! LOL .. at first I didn't realize it was from 2009 so I was thinking "wow ... I need to find out where these folks are shopping!" LOL

I guess if I could only spend $20 .. and I have to feed myself and 2 adult males that are not lc'ing .. I would have to go to the Dollar Tree and get some things there:

1 pkg. Hash browns $1
1 pkg. tater tots $1
2# ground turkey $2
1 bag breakfast sausage links $1
2 bags stir fry veggies $2
2 cans tuna $1

Then hit the store next door and get:
2 doz. eggs $3
1 can diced tomatoes w/ green chilis $.89
1 head lettuce $1.29
10# bag leg quarters $3.90 (I have a raincheck YAAAAY)
1- 8oz pkg. cream cheese $1.50
1 small tomato $.33
1 cucumber $.50


Total: $19.41

Hey ... that is not bad! I think I will go get these things today! Except .. I will be adding an eggplant to this list. I have found I am totally loving eggplant that has been dipped in egg then dipped in parmesan cheese and fried.
__________________
"If the problem isn't hunger, food isn't the solution"
Moonchild is offline   Reply With Quote
Old 07-17-2011, 10:08 PM   #214
Way too much time on my hands!
 
Heather150's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Indiana
Posts: 12,201
Gallery: Heather150
WOE: 1340 calories/day
Start Date: Feb 28 2003
Prices sure have gone up. I have been stock piling again because in a few months I will most likely be living on a budget again. Our grocery store just had a wicked sale on toilet paper, paper towels, steamable veggies and hot dogs...so I stocked up big time. So when the time comes where I will only have $20 to spend..I will be half way there.

It's great to see this has helped quite a few people. Its not impossible...just takes some patience and a little planning and you don't have to go off LC!!!
__________________
Stopped low carb, now watching calories.

I've lost 24 pounds since Oct 17, 2011
Heather150 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2011, 07:15 PM   #215
Senior LCF Member
 
Lisa Lou's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Louisiana
Posts: 156
Gallery: Lisa Lou
Stats: 330/195.8/145
WOE: Atkins
Start Date: 4-03/ restart 9-8-11
It's amazing how prices have jumped in the two years since this thread started. Wow. Ground beef for 99 cents a pound. Not in 2011! One can only wish!
Lisa Lou is offline   Reply With Quote
Old 09-14-2011, 09:45 AM   #216
Administrator
 
Dottie's Avatar
 
Join Date: Sep 2000
Location: S.E. Texas Gulf Coast
Posts: 71,801
Gallery: Dottie
WOE: 1400 cals/70g carbs/85% Primal
Even foods like tuna and sardines are double and more since this started.
Dottie is offline   Reply With Quote
Old 09-14-2011, 02:42 PM   #217
Way too much time on my hands!
 
Heather150's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Indiana
Posts: 12,201
Gallery: Heather150
WOE: 1340 calories/day
Start Date: Feb 28 2003
I caught some great sales on tuna a few weeks ago....and steamed veggies. I will only have to supplement with chicken or ground beef when on sale during the winter. I sure hope we have a busy winter at work since the summer was sorta tough. Our dealership just didn't have any cars to sell thanks to the tsunami. The trucks are slowly coming our way....stocked in 21 cars so far this week....we need 80 to go to get the lot looking good again!!!
Heather150 is offline   Reply With Quote
Old 09-16-2011, 11:46 AM   #218
Senior LCF Member
 
Lileve's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Netherlands
Posts: 415
Gallery: Lileve
Stats: 221/187/120
WOE: LC - atkins my way
Start Date: new start: jan 2013.
box of 20 eggs ---€2,10
1 kg chicken breast -€4,80
3 cucumbers --€1,80
1 block of cheese -€5,40
small bottle mayo-€0.90
2 kg green beans -€2,50
3 bell peppers-€0.90
salami coldmeat (dutch)-€1,80

total: €19,80

But this would be for me. I also live my boyfriend and daughter, no way we could make it on 20 euro's a week!! Pfff, nappy's alone would take up half that budget!! ;-)
Lileve is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2011, 03:20 AM   #219
Senior LCF Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 358
Gallery: green team
Liver is inexpensive, in Britain anyway. My mum brought us up on a tight budget and we often had liver for dinner. I also love it, but my own kids hate it (mind you, they're girls, they hate virtually everything): that's the problem if you're budgeting for a family. But liver is awesome.
green team is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2011, 06:43 AM   #220
Senior LCF Member
 
Lileve's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Netherlands
Posts: 415
Gallery: Lileve
Stats: 221/187/120
WOE: LC - atkins my way
Start Date: new start: jan 2013.
Green Team: here in Holland it's virtually impossible to get liver or other organ food. It gets chucked or fed to the dog. People here don't see it as food.
Most of my family lives in Britain and they all love it. When we go over on holiday we usually ask for one of their special meals - we're cheap guests hahahaha

And yes, when buying for a family, part of the problem is that not everybody likes the same things.
Lileve is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2011, 07:42 AM   #221
Senior LCF Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 358
Gallery: green team
I keep meaning to ask: are you American, British, or Dutch?

I've always had a high opinion of the Dutch, but if they don't eat liver they've gone down in my estimation--you could hardly find a more vitamin-rich part of the animal. Lamb's liver's exquisite.
green team is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2011, 11:42 AM   #222
Senior LCF Member
 
Lileve's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Netherlands
Posts: 415
Gallery: Lileve
Stats: 221/187/120
WOE: LC - atkins my way
Start Date: new start: jan 2013.
Well, I'm a mixture, but not American.
It's like this: I have a Scottish mum (and a large family), a Dutch dad (who is actually French and German with a lot of Czech) and I was born/raised in Holland, but lived in Edinburgh for a year when I was 17.
Because I watch a lot of American tv (series/films) my speech mannerisms (in writing) are often American. I can 'turn that off' but since this is an American site I don't mind adjusting

Yep, lamb's liver is great. Unfortunately good lamb is hard to find here. Again, it's not really used here a lot. My mum is always despairing over the flavor of her lamb curry; she just can't get it to taste the way it did back home.
Lileve is offline   Reply With Quote
Old 01-16-2012, 09:05 PM   #223
Senior LCF Member
 
sweepy's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 153
Gallery: sweepy
Stats: 157
WOE: LC
Start Date: Restarted 6/14
subscribing
sweepy is offline   Reply With Quote
Old 01-17-2012, 10:48 AM   #224
Senior LCF Member
 
shedevil13's Avatar
 
Join Date: Dec 2001
Location: Anchorage, AK
Posts: 495
Gallery: shedevil13
Stats: 170/170/140
WOE: Whatever Works! Back to Induction.
Start Date: Jan 1, 2013
I can only wish for $20 a week. The cows and chickens have gone on strike in Alaska. $4 for bag of 8 oz of cheese or 3 lbs Cheese blocks are pushing $7-$9, BUTTER $4 for a box ugh, tuna $1.50, Cream cheese is $2.50-3.00, Eggs 19 pack $3.29, hamburger you can forget it $3.50+ a lb. Turkey was reasonable but now the prices are jacked up again to beef prices. Highway robbery. Almost cost effective to by a box of bars, box of shake, eggs, and cream cheese and butter. Salad? Bag Salad is almost reasonable at $3.50. I think I need $20 plus COL allowance. But will try next week to stick to $20. My kids also eat the same food so it will be tight.
shedevil13 is offline   Reply With Quote
Old 01-27-2012, 12:45 PM   #225
Major LCF Poster!
 
synger's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 1,409
Gallery: synger
Stats: Start: 310 Current: 259
WOE: Calorie and carb counting, IR Diet framework
Start Date: IR/PCOS: Dx pre-diabetic 3/2010
From this week's Giant sales circular:

Chicken of the Sea tuna $1/can, probably 5 cans worth
Chicken leg quarters $.79/lb., 5-6 lbs.
Ragu sauce 3/$5 1-2 jars


then, some eggs, 2 bags frozen veggies, and cheap cheese.

Assuming I can use butter, hot sauce, cream, and sauces/spices I already have.
synger is offline   Reply With Quote
Old 01-28-2012, 07:44 AM   #226
Senior LCF Member
 
GThorp's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: NC
Posts: 93
Gallery: GThorp
Stats: 6 ft tall, 162 lbs
WOE: Primal Diet
Start Date: 11/11/2011
Jar of Coconut Oil----------$ 6.00
4 Pounds of Pork-----------$12.00
2 1-dollar lotto tickets-----$ 2.00

Fat and protein to keep me full. Fasting would be a must. Lotto ticket is a complete gamble to try and get a few extra bucks
GThorp is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2012, 04:24 PM   #227
Junior LCF Member
 
catnmouse's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Nj
Posts: 51
Gallery: catnmouse
Stats: 249/239/175
WOE: Atkins sort of : )
Start Date: October 25,2011, restart march 2013
I don't think it's possible for me.

Dozen eggs about 3.00
Heavy cream or half and half about 3.50
Veggies on sale 2for 3.00 x 4

That's not including any meat!

I'm Muslim so I have to buy my meat from a butcher(halal meat)
that usually runs 20 to 30 dollars a week( mostly chicken)
Also I own a restaurant so I eat breakfast there and dinner there at least 2 times a week.

I'm going to experiment this week and see how low I can get.
I have an empty refrigerator and freezer so I'll post back in a few days.
catnmouse is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2012, 06:41 AM   #228
Junior LCF Member
 
Join Date: Apr 2012
Location: UK
Posts: 46
Gallery: Coleslaw
WOE: Low carb aim for 50g carbs daily max
Start Date: 2009
Interesting thread !!

I checked currency conversion website and today $20 USD gets me 12.59 GBP which doesn't seem anywhere near like enough for food for a week because I spend around 100 GBP per week on two adults and a dawg but that does include stuff like washing powder, shampoo and dog food.

Lactofree reduced lactose filtered UHT semi skimmed milk 1 litre 2 @ 1.26 = 2.52 ASDA
Skimmed UHT milk 1 litre 7 @ 49p = 3.43 Lidl
for OH - Cheese rolls 4 for 1.00 GBP Tesco (he only likes theirs)
for dog - Winalot 2 cans for 99p so 8 cans = 3.96 Poundland
2 x 6 Irish free range eggs @ 1.39 = 2.78 Spar (only like these)

Just these is over 13.00 GBP and that only covers the milk, eggs for breakfast, dog food but no mixer, cheese rolls for OH but no ham or butter and no lunch for me or dinner for the humans ! ASDA is the cheapest supermarket, Lidl is a discount supermarket, Poundland is another discounter.

Last edited by Coleslaw; 04-08-2012 at 07:13 AM..
Coleslaw is offline   Reply With Quote
Old 05-03-2012, 07:29 AM   #229
LJB
Way too much time on my hands!
 
LJB's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Boston, Massachusetts
Posts: 24,524
Gallery: LJB
Stats: Size 8 at Present
WOE: Real food.
Can this thread be made into a sticky?
LJB is offline   Reply With Quote
Old 07-26-2013, 12:33 PM   #230
Junior LCF Member
 
Join Date: Mar 2012
Location: NJ
Posts: 18
Gallery: kathi b
Stats: 185/185/170
WOE: VLCHF
Start Date: June 2013
Interesting watching the changes in the $20 challenge.

We need to update it - prices have changed a lot this year.

Of course this thread has made me hungry.
kathi b is offline   Reply With Quote
Old 07-27-2013, 06:04 AM   #231
Administrator
 
Dottie's Avatar
 
Join Date: Sep 2000
Location: S.E. Texas Gulf Coast
Posts: 71,801
Gallery: Dottie
WOE: 1400 cals/70g carbs/85% Primal
Eggs are still about $3 for 18 here (mid line, not the best not the worst);
tuna $1 for a 2oz packet (bumblebee brand. starkist and chicken of the sea are higher);
pork rinds are about $1.99 a bag;
Ground beef, on sale, about $2.59lb for the fatty stuff (73/27), $1-$1.50 more for 90/10;
Chicken breasts, boneless skinless, on sale about $1.99lb;
Chicken thighs with bone and skin about $1.79lb (same as leg quarters);
Frozen veggies (kroger) on sale for about $1.29 per 12oz bag; canned veg 5 for $2 sometimes;
__________________
https://www.supertracker.usda.gov/default.aspx <--FDA tracking tools
http://ndb.nal.usda.gov/ <--FDA nutritional counts

http://www.onlineconversion.com/ <-- cooking and other conversions

Need to contact LCF?
http://www.lowcarbfriends.com/contact.html

Everyone has an opinion. Take what you need and leave the rest.

2014 resolution: stop being my own worst enemy and critic!
Dottie is offline   Reply With Quote
Old 07-27-2013, 09:15 AM   #232
Major LCF Poster!
 
Madam De Leon's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Where student drivers are taught how to dodge road apples
Posts: 2,016
Gallery: Madam De Leon
Independent Locally owned store:
Chicken Thighs $1.19/lb (value pack - 3-4 lbs), so I'd dry to find one that was just a little over 3 lbs. There's usually 8 good size thighs to a pack, so that's meat for 8 meals. - $4

Aldi's -
80% ground beef $2.79/lb. Packages are about 2.3 lbs, so that's about 8 more meals. Cost will be around $6.40
Zucchini - 24 oz package - 99 cents
Green peppers - 2 pack -89 cents
Block cheese - 8 oz - $1.79

Large chain store:
Frozen store brand veggies - 3/$4 1 lb bag each of spinach, broccoli, and cauli. Approximately 15 servings $4
Eggs - 1-1/2 dozen large, enough for 7 breakfasts and 2 more meals - $1.99

Total of $20.06 - but could make up the extra 6 cents by picking slightly smaller weight packages of chicken thighs and ground beef

I'm assuming I'd still have some butter on hand for scrambling the eggs - if not, I'd just cook them in some of the fat that cooks off the chicken thighs.

There's not nearly as much variety as there would have been a year ago, but they're all LC foods, and enough to last a week if you're not looking for any extra fun foods. There should be enough cheese in that 8 oz block for a couple of snacks during the week too.
__________________
Every time you make a typo, the errorists win.
Madam De Leon is online now   Reply With Quote
Old 09-17-2013, 01:09 AM   #233
Senior LCF Member
 
MerryKate's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Sequim, WA
Posts: 697
Gallery: MerryKate
Stats: 252/196.5/150
WOE: Nutritional ketosis
Start Date: April 2011
I could do it if I stuck to eating what I could buy at Grocery Outlet (deep discount chain here) and from the local farmstand.
Bell peppers - 3/$1.00 x 2 = $2.00
Eggs - $1.49/dozen, large
Cheese - $2.00 8 oz.
Sausages - $1.69/dozen (4 servings)
HWC - $1.49/pt
Butter - $2.00/lb.
Cabbage - 69˘/lb.
Tomatoes - $1.99/pint
Hamburger - $2.00l/lb.
Chicken - $1.50/lb. x 2 = $3.00
Salad greens - $2.50

Total comes to $19.35. In all fairness, I have a large stock of LC foods, so I wouldn't have to buy coconut oil, pecans or almond flour, which I eat daily. But still...it does add up quick.

Last edited by MerryKate; 09-17-2013 at 01:13 AM..
MerryKate is offline   Reply With Quote
Old 10-24-2013, 06:59 AM   #234
Senior LCF Member
 
Barbie83's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: Atlanta, GA
Posts: 140
Gallery: Barbie83
Stats: 266/251.6/180
WOE: Low Carb/Intermittent Fasting
Start Date: 2/19/2014
I love this thread!!

1 dozen eggs $1.50
4 small bags frozen green veggies (Spinach, broccoli, etc) $4.00
container of chicken thighs (about 8 thighs) $4.50
1 pound ground beef $3.00
bag salad $2.00
kroger carbmaster yogurt (3/$1) $1.00
butter $2.00
8 oz cheddar cheese $2.00

= $20

breakfast: eggs
lunch: burger with salad
dinner: chicken thigh with green veggies n butter
snacks: carbmaster yogurt
Barbie83 is offline   Reply With Quote
Old 07-18-2014, 09:46 PM   #235
Junior LCF Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 3
Gallery: Survivor8484
$20 week

18 eggs for 2.79
1.5 lb ground turkey 3.58
Large fresh spinage bag 2.99
4 Roma Tomatos 1.65
frozen green beans 1.30
generic ham slices 1lb at 3.98
stevia Lg box 2.36
generic lemon concentrate to make stevia lemonaid 1.99

oops I went over 64 cents(must put a roma tomato back) LOL
Survivor8484 is offline   Reply With Quote
Reply


Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are On



All times are GMT -7. The time now is 01:12 PM.


Copyright ©1999-2014 Friends Forums LLC. All rights reserved. - Terms of Service | Privacy Policy
LowCarbFriends® is a registered mark of Friends Forums, LLC.