Low Carb Friends  
Netrition.com - Tools - Reviews - Faces - Recipes - Home


Go Back   Low Carb Friends > Inspiration and Wisdom > Recommended Reading
Register FAQ Search Today's Posts Mark Forums Read


Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
Old 03-12-2010, 09:51 PM   #181
BPM
Senior LCF Member
 
Join Date: May 2009
Posts: 509
Gallery: BPM
Great thread! Just want to mark my spot!!
BPM is offline   Reply With Quote

Sponsored Links
Old 03-12-2010, 10:42 PM   #182
Senior LCF Member
 
kitkat36's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Nashville, TN
Posts: 235
Gallery: kitkat36
Stats: 191/145.2/to eat LC forever
WOE: '72 modified
Start Date: 02/09/10
Quote:
Originally Posted by BPM View Post
Great thread! Just want to mark my spot!!
Ditto. I'll have to save my grocery receipt from Kroger next time I go.
kitkat36 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2010, 08:22 PM   #183
Blabbermouth!!!
 
gettinserious's Avatar
 
Join Date: Nov 2002
Location: Crossroads of America :D
Posts: 7,271
Gallery: gettinserious
Stats: 3++/3++/170
WOE: lowcarb foods
Start Date: argh
Quote:
Originally Posted by walkingwoman View Post
Fun thread If this was truly my budget I would go to the 99 cents store for my veggies/eggs/snacks/cheese

Whole chicken on sale this week for .67 a pound=3.00
Pork chops on sale for .99 a pound =1.00
1 lb. London broil 2.00
1 pkg sausage links 1.00
1 dozen eggs 1.00
Cheese 1.00
Pkg of mushrooms 1.00
Pkg of guacamole ingredients 1.00 (not to make guac but because it comes with a variety of produce, onion, tomato, avocado, peppers)
1 pkg salad mix 1.00
1 bottle salad dressing 1.00
2 packs dry marinade 1.00
3 pkgs frozen veggies 3.00
1 pkg pork rinds 1.00
1 pkg pistashios 1.00
2 pkgs of sf jello mix 1.00
I want one of those stores and I want it right now!

Quote:
Originally Posted by Kimberli33 View Post
1# bacon for 2.00
1# sausage 1.00
2 dz. eggs for 2.50
1 block cheese 3.00
2 hotdogs 2.00
4 gr. beans 2.00
1 whole chicken 4.00
1 bag salad 1.00
1# burger 2.50
20.00
Thats what i would most likely get if I shopped weekly.


I do monthly shopping and take that 20 a week to my local meat store. I can get around 30-40 lbs of various meats for around $50 and it lasts me and my two kids a month and a half. Then I take the rest and fill in with veggies, cheese and milk as needed.
gettinserious is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2010, 09:07 AM   #184
Senior LCF Member
 
ThisTime!'s Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: DFW area
Posts: 759
Gallery: ThisTime!
Stats: 324/261/199 (weighed 350+ in 2005)
WOE: Upping carbs to 30, cals to 1800
Start Date: 03/01/2010
Quote:
Originally Posted by chantyl03 View Post
3.5 dozen eggs $5
2.5 pounds ground beef $4.00
5 packs of frozen veggies $5
cheese $3
pickles $1.50
I like this ^^^ list, but I'd get three packs of veggies, and two dozen eggs.
ThisTime! is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2010, 01:36 PM   #185
Major LCF Poster!
 
sassy_red's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Central California
Posts: 1,476
Gallery: sassy_red
Stats: 230/192.2/145 - 5'8"
WOE: HCG/Simeon's Protocol
Start Date: 23 July '10 (R1P2) ~ 7 Sep '10 (R2P2)
I love this thread! Getting back into this WOE and being on a budget has REALLY made these posts a lifesaver!!!!!
sassy_red is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2010, 01:52 PM   #186
Senior LCF Member
 
brandy998's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Salisbury, NC
Posts: 856
Gallery: brandy998
Stats: 5'5" 220/192/140-125??
WOE: Atkins '72
Start Date: Re-start 5/11/10 202lb
Not to threadjack...but yesterday I got two filet mignon's on sale for $6.31 TOTAL for BOTH! I also found beef ribs on sale for $3.50 per pkg so I bought all 8 pkg's and froze them. I plan to cook them in the crock pot and make a sweet mustard sauce using a spice rub and some no carb maple syrup! I blow my budget one week buying up specials like that and then spend next to nothing in the next few weeks!
brandy998 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2010, 02:24 PM   #187
BPM
Senior LCF Member
 
Join Date: May 2009
Posts: 509
Gallery: BPM
Quote:
Originally Posted by brandy998 View Post
Not to threadjack...but yesterday I got two filet mignon's on sale for $6.31 TOTAL for BOTH! I also found beef ribs on sale for $3.50 per pkg so I bought all 8 pkg's and froze them. I plan to cook them in the crock pot and make a sweet mustard sauce using a spice rub and some no carb maple syrup! I blow my budget one week buying up specials like that and then spend next to nothing in the next few weeks!
Great deal! I don't think I have ever tried filet mignon.
BPM is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2010, 06:28 AM   #188
Way too much time on my hands!
 
bomen1948's Avatar
 
Join Date: Mar 2003
Posts: 15,399
Gallery: bomen1948
Stats: 165 > 162 > 125
Start Date: Today
Quote:
Originally Posted by brandy998 View Post
I blow my budget one week buying up specials like that and then spend next to nothing in the next few weeks!
I do this when I find bargains. I was able to find a coupon online for Hormel products, $1 off. Then I found lots of stuff on sale over the July 4th weekend and combined them with my coupons = super cheap meat. YAY!!!
bomen1948 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2010, 09:20 PM   #189
Major LCF Poster!
 
RhondasComputer's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Location: Sacramento, CA
Posts: 1,525
Gallery: RhondasComputer
Stats: First time 170/136/145 This time! 160/145 5'8"
WOE: LC mostly.
Start Date: June 1, 2003 reind: lots!
1 bag of boneless skinless chicken breasts $5
4 cans of tuna 4@.70= $2.80
2 dozen eggs $2.00
a head of cabbage= $1.00
2 bags of frozen french cut green beans= $2.00
a bottle of hot sauce= $1.00
Mayo= $2.00
2 lbs of ground turkey= $3.00
$1.20 worth of sliced almonds.
RhondasComputer is offline   Reply With Quote
Old 07-28-2010, 01:22 PM   #190
Major LCF Poster!
 
lowcarbie's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Location: North Carolina
Posts: 1,145
Gallery: lowcarbie
Stats: 220/194/??????
WOE: Atkins
Start Date: restart again: 3/1/2014
How about buying 4 packs of hot dogs, some frozen vegetables, that might add up to $13.00?
lowcarbie is offline   Reply With Quote
Old 07-28-2010, 01:52 PM   #191
Very Gabby LCF Member!!!
 
stardustshadow's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Copenhagen, Denmark
Posts: 3,338
Gallery: stardustshadow
Stats: 248.6/163/150
WOE: VLC/IF
Start Date: July 5th 2010 (Atkins)
LOL If I had 20 bucks for the week where I live, it would buy food for maybe 2 days (for me only, not my husband). The exchange rate KILLS!! (of course our wages make up for it but it is so strange to think about!!)
stardustshadow is offline   Reply With Quote
Old 07-28-2010, 04:12 PM   #192
Very Gabby LCF Member!!!
 
24Fan's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,645
Gallery: 24Fan
Stats: from 2004 to 2006 lost 118 lbs. Maintaining
WOE: Atkins, low carb maintaining
Start Date: 2004
Quote:
Originally Posted by lowcarbie View Post
How about buying 4 packs of hot dogs, some frozen vegetables, that might add up to $13.00?
I like this. Maybe throw in a dozen eggs. ive done this on broke weeks.
24Fan is offline   Reply With Quote
Old 07-28-2010, 04:56 PM   #193
Blabbermouth!!!
 
juddinminime's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: CA
Posts: 4,497
Gallery: juddinminime
Stats: 217 heaviest 5'9" 38yrs
WOE: lc/JUDDD
Start Date: Juddd start 1/1/12. 207/ 192.4 /159
Nice to see the creativity!
And its nice to see that I'm not the only one hardly eating anything...
juddinminime is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2010, 07:00 PM   #194
Senior LCF Member
 
can't weight's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Paris, France
Posts: 906
Gallery: can't weight
Stats: 236.6/172.2/135-150
WOE: Atkins NANY -extended induction
Start Date: 29/04/10
20 USD would be 15.29 Euro today.

I just did my week's shop today and spent 262.85 E, so this would be tough!!

Bacon lardons (300g) 2.39
dozen eggs 2.99 (forgot how cheap eggs are in N. America)
6 100g 100% beef burgers 3.49
1 head romaine- 1.24
tiny brick of Irish cheddar (the most expensive cheese here) 2.77
4 vine ripe tomatoes 1.32
edam 1.06

WOW- let's hope I never only have 20 dollars to spend!!This would be sparse.

B- 1 or 2 eggs
L- Small salad with 1/2 tomato and 1oz of bacon
D- a burger with 1 oz cheese
S- 1 oz cheese
__________________
Michelle
< me at 155-160 in 2005
May -10.6 lbs June -11lbs July - 8.6 Aug- 6.8lbs Sept- 2.2 (preg/MC) Oct- 8.6 Nov-8.8lbs Dec -7.8lb
can't weight is offline   Reply With Quote
Old 07-31-2010, 02:01 PM   #195
Very Gabby LCF Member!!!
 
stardustshadow's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Copenhagen, Denmark
Posts: 3,338
Gallery: stardustshadow
Stats: 248.6/163/150
WOE: VLC/IF
Start Date: July 5th 2010 (Atkins)
I think Tuna and eggs would top my list...cheap mayo (make deviled eggs with tuna salad filling)...
cheapish veg-lettuce??
oh yeah...big block o colby or cheddar cheese...!
stardustshadow is offline   Reply With Quote
Old 12-23-2010, 08:09 PM   #196
Junior LCF Member
 
Straighthoodtea's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: OHIO
Posts: 20
Gallery: Straighthoodtea
Stats: 337.5/315/130
WOE: Atkins
Start Date: 3/20/08
I spend alot more than $20 on food a week. BUT when I shop, I shop as if I only have that much to spend.

$20 can get me:

1-18 ct. large eggs-$1.98
2-Heads of lettuce-$2
2 Cartons of heavy whipping cream-$3
2-8 oz of phili cream cheese- $1.75
4-Pack of drumsticks-$3
1-24 oz. spring water- $2.49
4- Cans of tuna-$3.54
1-Can of chicken-$1( my weekly indulgence)
1-Cherry Tomatos-$1.50
that comes to $20.30+ tax...$21.72
I went a little over. But oh well, that's life!
Do I win??? :O!

Oh, and the heavy whipping cream and cream cheese is to make that cream cheese dessert toping that's almost like eating icecream. But low carb.
Straighthoodtea is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2011, 04:14 PM   #197
Senior LCF Member
 
granolamom's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Washington State
Posts: 711
Gallery: granolamom
Stats: HW:241 SW:236/212.6/145
WOE: Atkins <20g net carb/clean eating
Start Date: Jan 3, 2011
Subscribing for ideas
granolamom is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2011, 10:54 PM   #198
IDT
Major LCF Poster!
 
IDT's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: Seattle WA
Posts: 1,204
Gallery: IDT
Stats: 152/139/125 5'6"
WOE: Atkins
Start Date: Atkins 2004
I would buy as much ground beef and eggs as I could and skip everything else.
IDT is offline   Reply With Quote
Old 03-03-2011, 03:49 AM   #199
Way too much time on my hands!
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 13,987
Gallery: flatferenghi
$20 dollars worth of London Broil. Love & Profits: FLATFERENGHI
flatferenghi is offline   Reply With Quote
Old 03-03-2011, 04:20 AM   #200
Major LCF Poster!
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,963
Gallery: Auntie Em
WOE: VLC-Pastoral
Start Date: Maintenance since 2000
Hmmm, that doesn't buy much food anymore:

2 dozen eggs ($3)
3 pounds of beef roast ($12)
1 pound of butter ($2.5)
1 tin of wild salmon ($2.20)

I grow herbs and a few veggies.

(I usually buy Omega-3 eggs, which are $2.5 per dozen, and buy pastured butter at $4 per 1/2 pound.
And, produce, such as: celery, Brussels sprouts, turnips, celery root and lemons.
And, one or two pounds of grass-fed ground beef at $5.50 per pound.
And three tins of wild salmon.
And tea, sea salt, seaweed, herbs, etc., which makes the grocery bill $40 or more, per week.)
__________________
Maintainers Over 55



Best wishes for happy, healthy LCing.

Last edited by Auntie Em; 03-03-2011 at 04:29 AM.. Reason: added a thought
Auntie Em is offline   Reply With Quote
Old 03-03-2011, 05:54 AM   #201
Senior LCF Member
 
ENDZONE's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Texas
Posts: 340
Gallery: ENDZONE
Stats: 260/200/199 (1st goal)
WOE: Plain Low Carb
Start Date: 07/05/2008 Restart 04/1/13 approx. 236
1 pkg Sam's chicken thighs (approximately 12) $7 (6 meals)

1 Sam's pre-cooked chicken $5 - 4 meals
Swanson's Chicken Stock - $2
Rotel Tomates $1

Lg Eggs - $2 - 5 meals
1 pkg hot dogs - $2

Total - 16 meals - $19

(Hopefully there are some canned veggies in the pantry!)
ENDZONE is offline   Reply With Quote
Old 03-03-2011, 06:50 AM   #202
Major LCF Poster!
 
Madam De Leon's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Where student drivers are taught how to dodge road apples
Posts: 2,016
Gallery: Madam De Leon
Quote:
Originally Posted by Auntie Em View Post
Hmmm, that doesn't buy much food anymore:
~snip~
(I usually buy Omega-3 eggs, which are $2.5 per dozen, and buy pastured butter at $4 per 1/2 pound.
And, produce, such as: celery, Brussels sprouts, turnips, celery root and lemons.
And, one or two pounds of grass-fed ground beef at $5.50 per pound.
And three tins of wild salmon.
And tea, sea salt, seaweed, herbs, etc., which makes the grocery bill $40 or more, per week.)
Depends on what you're buying. I'm not criticizing your choice to buy the higher priced specialty items like omega 3 eggs, pastured butter, grass fed beef and wild salmon, or even fresh veggies, because it's always best if you can buy the most naturally raised foods you can, but for those who are on a seriously strict budget of $20 for the week, it would have to go more like this:

Whole chicken legs - .69/lb for 3 lbs or larger package. $2.07
85% ground beef - $2.59/lb if you buy 3 lbs - $7.77
Large eggs - $1.29/dozen - $1.29
Broccoli crowns - $1.69/lb. (most packages are a little over a pound) figure about $2.25
Frozen veggies - 4/$6 $6

Total - $19.38

Prices have indeed gone up a good bit since the OP first asked her question, but by planning and shopping very carefully, you can still come in under $20 for the week. It may not be exciting to have chicken legs, ground beef, and eggs every single day for a week, but you will be able to make things more interesting by using various spices you already have on hand, and by using an assortment of veggies.

All these prices are from this week's circular from one of the local "high priced" stores. There may actually be better prices on other brands in the store - these are just the advertised specials for the week. Other stores may have much lower prices on some items, so if you're able to make the rounds, you could probably afford to buy more eggs, or even some butter.

I didn't put any butter on the list because if you're on such a strict budget that you need to be really careful with money, you can save the fat that cooks off the chicken legs to use for your cooking fat instead of buying butter for cooking. If you can't bring yourself to do that and don't have butter left from the previous week, allow another $3.50 for a pound of butter (a national brand that's also on sale at this particular store - but the store brand may be less expensive).

The frozen veggies that are on sale are the elite "gold line" from a national brand, so you can choose any 4 from their assortment: asparagus, spinach, brussels sprouts, baby carrots, petite green beans, snow peas, and broccoli florets are the most LC friendly. If you choose the frozen broccoli florets rather than the fresh broccoli, you'll have enough left from your $20 to buy a pound of bacon, which is on sale for $3.34. Save the bacon drippings to cook your eggs and season your veggies.

The 3 lb package of ground beef may be more than you'll use in a week, so you can either freeze a pound of it for later, or pay a slightly higher price per lb for 2 lbs ($2.99/lb instead of $2.59/lb). That would save you another $1.79, which you could put towards a head of fresh cabbage (.69/lb) and a bag of onions (2 lbs/.99), or a package of cream cheese (not on sale -the store brand is usually around $1.69), or a 2nd dozen eggs.

There are ways to eat pretty well for $20/week, I'm just not sure you could expect to buy anything other than standard brands on sale, or store brands, and still have enough food to really last the week.



One of the other things that can be done to avoid spending more money at the store include making your own stock instead of buying bouillon or packaged broth for use in recipes. Save the bones from the chicken legs, and then cover them with water and simmer all day (a crock pot is perfect for this) to make some of the richest, tastiest chicken broth you've ever tasted. The browned bits that remain in the pan after you've cooked your ground beef can be deglazed from the pan using a little water and whisking up the browned bits to dissolve them, then save the liquid for tasty beef broth to use in recipes.

I generally save money by shopping the best deals at several different stores (including buying some things in a warehouse store and other items at Aldi's) and stocking up on whatever is on sale any given week. Doing that does require having enough extra money at the time to invest in several weeks worth of a particular item (and the money for gas to get to all those different stores), in addition to the fact that you need to have adequate freezer space to hold what you won't be using that week.
__________________
Every time you make a typo, the errorists win.
Madam De Leon is online now   Reply With Quote
Old 03-03-2011, 07:20 AM   #203
Senior LCF Member
 
kajunmommiee's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: louisiana
Posts: 302
Gallery: kajunmommiee
Stats: 301/254/150
WOE: Michael Thurmonds 6 week body make over
Start Date: Sept. 2010
with 20 bucks this is my lis
LArge package of bacon 8$
5 DZ eggs 5 bucks
Lettuce 1$
Cabbages 5$ ( ILOVE CABBAGE)
i have a buck left over to by a pack of sugar fee dentene lol
kajunmommiee is offline   Reply With Quote
Old 05-25-2011, 05:24 PM   #204
Senior LCF Member
 
nerma's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bay Area, Cali
Posts: 85
Gallery: nerma
Stats: 145/???/120
WOE: Paleo
Start Date: May 31, 2011
subbing. love this thread! you people are making me hungry!

I would also check out the 99 cent store.

I also like the asian markets for some REALLY good deals on things like green veggies.

I would go with some eggs, canned tuna, whatever meat is on sale, a bag of green veggies, and something for salad xD
nerma is offline   Reply With Quote
Old 05-25-2011, 09:12 PM   #205
Junior LCF Member
 
Victorious Vickie's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 11
What an interesting thread.
Victorious Vickie is offline   Reply With Quote
Old 05-25-2011, 10:49 PM   #206
Major LCF Poster!
 
Mad4Chillas's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Minneapolis, MN
Posts: 2,806
Gallery: Mad4Chillas
Stats: S-16 C-16 G-4
WOE: Atkins Induction/Meat & Egg Fasting
Start Date: 4/5/11 & 1/13/14
This was a fun game for me. I played by the rules that I only have salt and pepper and cooking utensils at home. Also, that I needed to buy enough food to last me a week. This is what I came up with by using an actual online grocery store website

1 Dozen Large Eggs-$1.49
20 oz. Chicken Thighs- $3.99
16 oz Ground Turkey-$2.10
12 Sausages-$2.00
4 Oz. Cheddar Cheese-$2.00
8 oz. Butter-$2.00
1 Can Tuna-$.95
1lb Frozen Cauliflower-$.80
1lb Frozen Broccoli-$.80
1 Head of Lettuce-$1.50
1 Packet Taco Seasoning-$.50
1 Pack SF Jell-O-$.50
1 Jar Salsa-$1.10

Total = $19.73 (Not including tax )
__________________
Nothing Tastes as Good as Being Healthy & Fit Feels
BMI Goals: G1-28.5 G2-27.4, G3-24.9, G4-23.5, G5-21.9, G6-20.4, G7-19.6
"Let Food Be Thy Medicine"-Hippocrates
Mad4Chillas is offline   Reply With Quote
Old 05-26-2011, 12:10 AM   #207
Major LCF Poster!
 
Amber_Baby's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Milton Keynes, England
Posts: 1,264
Gallery: Amber_Baby
Stats: 266/266/168, 5'9", 27
WOE: Atkins
Start Date: 19th May 2015
That's about £13 here. I'm sure food must be more expensive here reading some of your answers!

24 eggs £4
Mushrooms 80p
500g cheddar £2.50
Big bag of lettuce £1.50
Chicken wings £2.20
500g ground beef £2
Amber_Baby is offline   Reply With Quote
Old 05-26-2011, 03:26 AM   #208
Major LCF Poster!
 
Madam De Leon's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Where student drivers are taught how to dodge road apples
Posts: 2,016
Gallery: Madam De Leon
Quote:
Originally Posted by Mad4Chillas View Post
This was a fun game for me. I played by the rules that I only have salt and pepper and cooking utensils at home. Also, that I needed to buy enough food to last me a week. This is what I came up with by using an actual online grocery store website

1 Dozen Large Eggs-$1.49
20 oz. Chicken Thighs- $3.99
16 oz Ground Turkey-$2.10
12 Sausages-$2.00
4 Oz. Cheddar Cheese-$2.00
8 oz. Butter-$2.00
1 Can Tuna-$.95
1lb Frozen Cauliflower-$.80
1lb Frozen Broccoli-$.80
1 Head of Lettuce-$1.50
1 Packet Taco Seasoning-$.50
1 Pack SF Jell-O-$.50
1 Jar Salsa-$1.10

Total = $19.73 (Not including tax )
I wasn't aware that there were any rules to this - I always went by the assumption that I'd have all kinds of seasonings and a few odds and ends left over from the previous week or in the freezer to supplement the $20 worth of groceries, if needed.

Quote:
Originally Posted by Amber_Baby View Post
That's about £13 here. I'm sure food must be more expensive here reading some of your answers!

24 eggs £4
Mushrooms 80p
500g cheddar £2.50
Big bag of lettuce £1.50
Chicken wings £2.20
500g ground beef £2
Yes, our groceries are far cheaper in the US (DD was just home from the UK for a short visit and kept telling me that the regular prices that I thought were too high to consider buying that week were great prices), and are also affected by the time of year and where you live in the US, as well as which stores you have in your area. I suppose the UK prices are affected in similar ways, just higher prices to begin with.

We also don't have the VAT here, which automatically adds something like 20% (I think that's what DD said it is over there) to your shelf prices. Not all US states charge sales tax on necessities like food, and the ones that do tax food often only charge 4% or 6%, which is added to the total bill at the cash register, and therefore not even included in this $20 challenge. (Although if the person literally only has $20 to spend at the grocery store and their state charges sales tax on food, obviously they'd need to take that into consideration)
Madam De Leon is online now   Reply With Quote
Old 05-26-2011, 08:19 AM   #209
Major LCF Poster!
 
Mad4Chillas's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Minneapolis, MN
Posts: 2,806
Gallery: Mad4Chillas
Stats: S-16 C-16 G-4
WOE: Atkins Induction/Meat & Egg Fasting
Start Date: 4/5/11 & 1/13/14
Quote:
Originally Posted by Madam De Leon View Post
I wasn't aware that there were any rules to this - I always went by the assumption that I'd have all kinds of seasonings and a few odds and ends left over from the previous week or in the freezer to supplement the $20 worth of groceries, if needed.
I made up my own rules
Mad4Chillas is offline   Reply With Quote
Old 06-24-2011, 11:48 PM   #210
Senior LCF Member
 
Join Date: Sep 2008
Location: GA
Posts: 89
Gallery: amywah
Stats: 197/184/130
Prices ure have gone up since 2009.
I would proably get chicken legs, ground turkey or beef (whichever was cheapest), head of cabbage, 2 dozen eggs, and frozen veggies.
amywah is offline   Reply With Quote
Reply


Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are On



All times are GMT -7. The time now is 03:40 AM.


Copyright ©1999-2014 Friends Forums LLC. All rights reserved. - Terms of Service | Privacy Policy
LowCarbFriends® is a registered mark of Friends Forums, LLC.