Low Carb Friends  
Netrition.com - Tools - Reviews - Faces - Recipes - Home


Go Back   Low Carb Friends > Inspiration and Wisdom > Recommended Reading
Register FAQ Search Today's Posts Mark Forums Read


Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
Old 01-25-2009, 04:41 PM   #61
Way too much time on my hands!
 
elyseelyse's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Boston
Posts: 28,696
Gallery: elyseelyse
Stats: not good!
WOE: counting calories, small portions-more often
Quote:
Originally Posted by AmyJuli View Post
That's so funny Elyse, I was reading through this thread and wondering where everyone is finding such cheap ground beef. I was just at Market Basket yesterday and got chicken breast for $1.99/lb but 85% ground beef is $2.89/lb. How is it that ground beef is more expensive than boneless, skinless chicken breast?
Market Basket has really good prices, even DHs single gal co workers who really have no 'budget' shop there, cause it really saves. But ground beef for 99 cents a lb. I have never seen that in my lifetime as an adult. I suppose some marked down grayish stuff, but i am not fond of buying meat like that. got sick off bad food once, never again.
elyseelyse is offline   Reply With Quote

Sponsored Links
Old 01-25-2009, 04:42 PM   #62
Carby Cat
 
Tazcat's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: amidst the cat hair >^..^<
Posts: 45,363
Gallery: Tazcat
Quote:
Originally Posted by T-Dawg View Post
5 Dozen Box of large eggs: $8.00
2lbs of Ground Beef: $4.00
1 package of Turkey Pepperoni $2.00
1 package of Deli Sliced Swiss Cheese (20 thick slices) $4.00
2 Cucumbers $1.00
4 Roma Tomatoes $1.00ish
I'd be more like this - I'm allergic to tuna (which bites - i really like it)
Tazcat is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2009, 07:46 PM   #63
Senior LCF Member
 
Join Date: Sep 2008
Location: Chicagoland
Posts: 481
Gallery: JoniBGoode
Stats: 21 lbs gone forever!
WOE: Almost Atkins
Start Date: Aug. 21, 2008
At Aldi:
$2.60 for 2 dozen eggs
$3.98 for 2 lbs. of Turkey Ham (no fillers, 0 carbs, $1.99/lb.)
$2 for 1/2 pt. HWC
$2 for 8 oz cheese
$2.30 spring greens in a bag

That's enough Turkey ham for 4 lunches or dinners, plus quiche, plus a few slices for breakfast. I wanted button mushrooms at $1.50 to top my London Broil, but that puts me 36 cents over, so I settled for an avocado (69 cents) OR a package of frozen green beans ($1.14) OR a package of frozen cauli from the dollar store. (For some reason here they have frozen foods at the dollar store, no produce or meat.)

Plus:
$2.00 for lb. of Bob Evan's Sausage on sale at Wal-Mart this week
$3.98 for 2 lbs. of London Broil on sale @ $1.99/lb. this week at Dominick's Supermarkets (in real life, I would buy extra & freeze it, but my freezer's full. Note to self: eat stuff from freezer!)

That's sausage and eggs for breakfast, ham & cheese quiche or ham salad for lunch, and London Broil with salad or veggies for dinner.

Last edited by JoniBGoode; 01-25-2009 at 07:50 PM..
JoniBGoode is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2009, 09:01 PM   #64
Major LCF Poster!
 
Madam De Leon's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Where student drivers are taught how to dodge road apples
Posts: 2,016
Gallery: Madam De Leon
Quote:
Originally Posted by JoniBGoode View Post
At Aldi:
$2.60 for 2 dozen eggs
$3.98 for 2 lbs. of Turkey Ham (no fillers, 0 carbs, $1.99/lb.)
$2 for 1/2 pt. HWC
$2 for 8 oz cheese
$2.30 spring greens in a bag

That's enough Turkey ham for 4 lunches or dinners, plus quiche, plus a few slices for breakfast. I wanted button mushrooms at $1.50 to top my London Broil, but that puts me 36 cents over, so I settled for an avocado (69 cents) OR a package of frozen green beans ($1.14) OR a package of frozen cauli from the dollar store. (For some reason here they have frozen foods at the dollar store, no produce or meat.)

Plus:
$2.00 for lb. of Bob Evan's Sausage on sale at Wal-Mart this week
$3.98 for 2 lbs. of London Broil on sale @ $1.99/lb. this week at Dominick's Supermarkets (in real life, I would buy extra & freeze it, but my freezer's full. Note to self: eat stuff from freezer!)

That's sausage and eggs for breakfast, ham & cheese quiche or ham salad for lunch, and London Broil with salad or veggies for dinner.
I was thinking I'd get most of the best deals at Aldi's too - although our eggs are only 99 cents/dozen, and the HWC was only a seasonal item, so it's all gone already.

I'm going in search of prices tomorrow to figure out what else I'd buy for my $20!
Madam De Leon is offline   Reply With Quote
Old 01-26-2009, 02:51 PM   #65
Senior LCF Member
 
Cuban's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Location: Why your imagination, o' course!
Posts: 66
Gallery: Cuban
Stats: 150/fluctuates :(/abs
WOE: Zero carb
Check out the deal I got today:

10lb bag of frozen chicken leg quarters for $4.90!

In short, I lugged 40lbs of chicken home for less than $20, and I calculated that about a lb of chicken a day should do me well.
Cuban is offline   Reply With Quote
Old 01-26-2009, 04:41 PM   #66
Way too much time on my hands!
 
Heather150's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Indiana
Posts: 12,201
Gallery: Heather150
WOE: 1340 calories/day
Start Date: Feb 28 2003
Awesome deal Cuban!!!
Heather150 is offline   Reply With Quote
Old 01-28-2009, 09:34 AM   #67
Junior LCF Member
 
Join Date: Jan 2009
Location: Texas
Posts: 5
Gallery: Leni
WOE: balanced
bump
Leni is offline   Reply With Quote
Old 01-28-2009, 10:17 AM   #68
Way too much time on my hands!
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 13,987
Gallery: flatferenghi
i see by the prices quoted...

that y'all get your food a lot cheaper than I. I got a 2 lb piece of London Broil for $6.21, and I considered that not too bad. After all it was SHOPRITE with its low low prices & convenient customer parking. It is also Bklyn NY, apparently a different quadrant of the galaxy. For $20.00, I might as well endulge my lust for red meat and buy chop meat (80% lean)for meat loaf & some shoprite brand of frozen broccoli. When(if) i get my tax refund I will be able to pay that yearly fee for costco. There is one in Brooklyn. <I hope they don't declare ch. 11 before i get there>. Love & Profits: FLATFERENGHI
flatferenghi is offline   Reply With Quote
Old 01-28-2009, 10:25 AM   #69
Way too much time on my hands!
 
yvonne326's Avatar
 
Join Date: Jun 2002
Location: New Jersey
Posts: 20,190
Gallery: yvonne326
Stats: 197/193/160
WOE: Low Carb & Exercise
Start Date: 5/28/14
Ground Beef 4.00
Lettuce - Romaine 2.99
Lettuce - spinach greens 2.50
1 dozen eggs - x large 2.00
1/2 lb land o lakes american cheese 2.50
Ranch, Blue Cheese or Caesar dressing 2.00
1 package of chicken cutlets 2.99 lb 4.00

Appx 20.00

My husband works in a supermarket so whenever the butchers or dairy mark down items that are close to expieration date we buy. We have gotten ground beef for 99 cents a lb, chicken reduced, cheeses reduced.... So we save about 20.00 a week this way alone.
yvonne326 is offline   Reply With Quote
Old 01-29-2009, 11:41 AM   #70
Senior LCF Member
 
lgna70's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Seattle
Posts: 174
Gallery: lgna70
Stats: 199/199/150
WOE: low carb
Start Date: 2003 - again 20011
1 lb ground beef = 4.00
3 4pks of dannon low carb yogurt (Mgr markdown special!) = 5.25
1 doz cage free eggs 3.50
1 pkg bacon = 3.00
roma tomatoes ( at fruit/veggie stand ) =1.25
lettuce = 1.25
2 jello mixes =1.50
total 19.75
lgna70 is offline   Reply With Quote
Old 01-29-2009, 03:15 PM   #71
Major LCF Poster!
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 1,525
Gallery: LizBeth
Stats: 16/14/6
WOE: Atkins OWL
Start Date: re-re-restarted March 2008
Quote:
Originally Posted by lgna70 View Post
1 lb ground beef = 4.00
3 4pks of dannon low carb yogurt (Mgr markdown special!) = 5.25
1 doz cage free eggs 3.50
1 pkg bacon = 3.00
roma tomatoes ( at fruit/veggie stand ) =1.25
lettuce = 1.25
2 jello mixes =1.50
total 19.75
wow. can you survive on just that for a whole week?
LizBeth is offline   Reply With Quote
Old 01-31-2009, 01:06 PM   #72
Senior LCF Member
 
wettahook's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Wilmington N.C.
Posts: 133
Gallery: wettahook
Stats: 183.5/177/147
WOE: South Beach
Start Date: 10/21/10
2 cartons of 18 count eggs 4.59
1 lb shredded cheese 2.00
1 head cabbage 1.50
2lbs brocc and cauli mix 2.00
2 cukes 1.00
3 turnip roots 1.50
3 lbs ground beef 3.55
1 lb sausage 1.00
1 pkg cream cheese 1.29
1 bunch celery 1.50
______
19.93

The above is what I would buy according to what is in my freezer, refridgerater, and pantry at the moment. Below is what I would buy if I was down to nothing.

10 lb frozen chicken quarters 3.90
2 lb ground beef 2.39
2 pkgs brocc and cauli mix 2.00
1 box Dreamfields noodles 2.50
2 lg onions 1.50
2 lbs mixed veggies 2.00
8oz cheese 1.00
2 cartons of 18 count eggs 4.59
______
19.88
I might have to ask the customer behind me to loan me enough money for tax!
__________________
Lead, follow or get out of the way!!! A better way of saying "tinkle or get off the pot".
wettahook is offline   Reply With Quote
Old 01-31-2009, 05:25 PM   #73
Way too much time on my hands!
 
Heather150's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Indiana
Posts: 12,201
Gallery: Heather150
WOE: 1340 calories/day
Start Date: Feb 28 2003
Here is what I bought today for this week

4 blocks of Philadelphia Cream Cheese $5.00
1 Can of Libby's Pumpkin $1.59
2-bags of Butter and Red Leaf Lettuce $3.34
1-carton of grape tomatoes $2.50
2 cucumbers $1.54
1-jar Meijer Brand Salsa $2.78
1 12 pk Diet Sunkist Soda $2.25
1 8oz HWC marked down $1.00

This all equaled $20 even. I was giddy!!!!

Thankfully I have hamburger, chicken and frozen veggies in the freezer to last me another week. When I have money to spend, I stock up for lean times like this. Once this week is over, we should be over the hump PLUS I was just told I will be working a few more hours so there is a possibility of a little overtime in the next coming weeks which will help tremendously!!!!

Thanks y'all for playing along. It's awesome to see that if you NEED to shop like this, it's possible!!!!
__________________
Stopped low carb, now watching calories.

I've lost 24 pounds since Oct 17, 2011
Heather150 is offline   Reply With Quote
Old 01-31-2009, 09:37 PM   #74
Major LCF Poster!
 
LovesDivine's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: Tampa
Posts: 2,733
Gallery: LovesDivine
Stats: 175/175/145
Start Date: 2/4/2013 (restart again)
I think this really depends if you have stuff stocked or if you live week to week. Very cool to see the weekly menus for lots of ya'll on a budget. Very cool!!
LovesDivine is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2009, 11:06 AM   #75
Senior LCF Member
 
wettahook's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Wilmington N.C.
Posts: 133
Gallery: wettahook
Stats: 183.5/177/147
WOE: South Beach
Start Date: 10/21/10
Bump
wettahook is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2009, 11:31 AM   #76
Big Yapper!!!!
 
Livywilltim-mom's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Red Sox Nation
Posts: 9,220
Gallery: Livywilltim-mom
Stats: 208/Jan 14/183/110
WOE: LC
Start Date: February 9, 2014
Subscribing
Livywilltim-mom is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2009, 11:35 AM   #77
Senior LCF Member
 
karen73's Avatar
 
Join Date: Aug 2001
Location: New Jersey, USA
Posts: 304
Gallery: karen73
Stats: 115/112/100
WOE: low carb
I subscribed too.

I just lost my job last Tuesday and I'm completely freaking out over every dime. This is an amazing thread. Thank you

karen

Last edited by karen73; 02-02-2009 at 11:36 AM..
karen73 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2009, 11:41 AM   #78
MAJOR LCF POSTER!
 
JerseyGirl1969's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,147
Gallery: JerseyGirl1969
my version

Quote:
Originally Posted by Heather150 View Post
Let's have some fun!

You only have $20 to spend on food for the week, and you are LCing! What do you buy?

Using your local prices..list what you would buy for one week.

I would buy
2-18 ct eggs ---------------$4.16
Qt of 1/2 & 1/2--------------$2.00
1 bag lettuce----------------$1.00
1 container grape tomatoes---$2.50
2 cucumber------------------$1.00
1 pkg of chicken drums (14 pk)-$4.16
5 cans of tuna-----------------$5.00

Total $19.82
Your $20 wouldn't work by me:
I would buy
2-18 ct eggs ---------------$~5
Qt of 1/2 & 1/2--------------$~5
1 bag lettuce----------------$2.00
1 container grape tomatoes---$2.50
2 cucumber------------------$1.00
1 pkg of chicken drums (14 pk)-$6
5 cans of tuna-----------------$7

so...

I would buy for 23.50
2-18 ct eggs ---------------$~5
Pt of 1/2 & 1/2--------------$~3
2 bag frozen veggies--------$5
8oz cheddar----------------$3.50
1 pkg chicken thighs---------$3
1lb ground beef--------------$4
JerseyGirl1969 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2009, 01:45 PM   #79
Senior LCF Member
 
disgal's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Finger Lakes Region,NY
Posts: 613
Gallery: disgal
Stats: highest 295/265/135
WOE: Very Low carb with No Frankenfoods!
Start Date: 1/6/2009
Quote:
Originally Posted by elyseelyse View Post
Market Basket has really good prices, even DHs single gal co workers who really have no 'budget' shop there, cause it really saves. But ground beef for 99 cents a lb. I have never seen that in my lifetime as an adult. I suppose some marked down grayish stuff, but i am not fond of buying meat like that. got sick off bad food once, never again.

Me, either! Boy, I wish. The meat that is the "best" around here is Wegmans, no hormone,no antibiotics,etc. (it is grain fed though). sometimes it goes on special for $1.89lb for the 80%. That is really good around here.
disgal is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2009, 02:22 PM   #80
Major LCF Poster!
 
LCShadows's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,431
Gallery: LCShadows
Stats: High: 349/CW 222.5/Goal 120
WOE: LC whole foods - no sugar, grain, dairy
Start Date: LC 7/11/08
Count me in the never-seen-99-cent-beef camp. I live in a farming area but extremely mountainous -- no cows. Anything that comes from a cow costs a fortune here. On the other hand, we have tons of cheap hormone-free poultry. Prices are from recent grocery receipts:

pack of 9 hormone-free chx drumsticks -- 1.98
1 roll hormone-free sage turkey sausage -- 1.67
1 dozen hormone-free local eggs -- 1.49
can of mackerel (makes about 4 fishcakes) -- .99
large container Breakstone full-fat cottage cheese -- 3.25
large container full-fat Greek yogurt -- 3.50
box of organic baby spinach -- 3.49
half-pound of fresh mushrooms -- .99
2-lb head of fresh locally grown kale -- 1.00
store-generic 28 oz can of pumpkin -- 1.09

Total: $19.45

In truth, though, I'd never go a week without my coffee, dressing on my salad, spices in my food, or a scoop of protein powder in my breakfast shake. So the real cost of a week's groceries would run higher, when you averaged out those things I buy once a month.
__________________
Call me Shadows
July 11, 2008 -- Started LC
Wt Loss in 2008: 60 lbs.
Wt Loss in 2009: 18 lbs.
Wt Loss in 2010: 42 lbs.
Wt Loss in 2011: 6.5 lbs.
Inches lost around waist: 15
Hit 100-Pounds-Lost Mark on 7/22/10
LCShadows is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2009, 03:01 PM   #81
Guest
 
Houston Heather's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Location: Houston
Posts: 9,853
Gallery: Houston Heather
Stats: 228/166/160 Waist: 42/31/31
WOE: Atkins 2002 Ongoing Weight Loss/pre maintenance
Start Date: Feb 26, 2008 (second and last time)
Here's what I got today at Foodtown. I already had eggs, cheese, and red meat.

1 pound frozen chopped Collard greens : $1.59
2 pounds frozen California blend (broccoli, cauliflower, carrots): $2.19
"Ends and Pieces" leftover from processing smoked turkey breast, 2 packages for 40 ounces: $5
Ham ends and pieces, zero carbs, 20 ounces: $2.49
Bacon ends and pieces, 2 pounds!: $2.99
1 can tomato and green chili blend, mild: $.50
Cucumber: $.50
Small squash: $.29
Parsley - I love to put it in salad: $.50
1 pound mung bean sprouts: $.99
Red Bell Pepper: $.50
Bunch Celery: $1.29
Cabbage head: $.52 (so far, only $19.85)
Houston Heather is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2009, 05:05 PM   #82
Way too much time on my hands!
 
Heather150's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Indiana
Posts: 12,201
Gallery: Heather150
WOE: 1340 calories/day
Start Date: Feb 28 2003
Quote:
Originally Posted by karen73 View Post
I subscribed too.

I just lost my job last Tuesday and I'm completely freaking out over every dime. This is an amazing thread. Thank you

karen
I am so sorry!!! I hope you find something soon!!!!
Heather150 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2009, 05:41 PM   #83
Major LCF Poster!
 
Madam De Leon's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Where student drivers are taught how to dodge road apples
Posts: 2,016
Gallery: Madam De Leon
It's always good to stock up on bargain priced LC foods when possible, and I do have quite a few things on hand most of the time, but if I was starting from a nearly empty fridge/freezer, with only some odds and ends of condiments and spices in the cabinets, and only had $20 to spend, this is what I'd buy:


2 doz eggs at 99 cents/dozen = 1.98
8 oz package cream cheese = .99
5 lb bag chicken leg quarters = 3.99
8 oz package cheese (colby-jack or sharp cheddar) = 1.99
2 lb package ground beef = $5
1 lb frozen broccoli = 1.39
24 oz package fresh zucchini = 1.99
1 package peppers: 1 red, 1 green = 2.49

Total 19.82

All of these prices are from Aldi's - but YMMV (Your Money May Vary ), since it appears from what other people have posted that even national chains aren't priced consistently all over the country.


There's no butter on the list, because there will be sooo much fat that will cook off of the chicken legs that I'd have plenty of fat for frying/scrambling the eggs and sauteeing the veggies. It may not taste as good as butter, but it'd still work.

I doubt that any of us really wants to live on such a tight budget, but it's good to know that if we need to, we can do it - and still eat nutrient dense foods.

It doesn't need to be terribly boring either. Since I'd only need 14 of the eggs for breakfasts, that leaves 8 eggs. I can use those with the package of cream cheese to make a big batch of 16 oopsies to go with some hamburgers, or as "toast" to dip in sunny side up eggs.

If I happen to have some spices on hand, I can make interesting burgers, just by mixing in some spices before cooking each portion of hamburger - chili powder one night, italian herbs another night, etc.

The ground beef doesn't even need to all be cooked strictly as "burgers", nor do the chicken leg quarters need to be served whole. The hamburger could be broken up, or the chicken meat chopped, adding in some spices and some veggies sauteed with the meat for a stir fry.

Save all those chicken bones to make broth for soups and sauces. Put them in the crock pot, cover with water, and cook on low all day. Strain out the bones, then use the incredibly rich broth to make wonderful soups with zuchinni-noodles (zoodles... zuchetti... squashta)

Don't toss the skin from any chicken legs that you've use the meat for stir fry or soup either - cook it in the microwave or oven until it's crispy, then sprinkle with a bit of salt and/or spices, and have some chicky-chips for a snack.
__________________
Every time you make a typo, the errorists win.
Madam De Leon is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2009, 08:12 PM   #84
Senior LCF Member
 
lgna70's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Seattle
Posts: 174
Gallery: lgna70
Stats: 199/199/150
WOE: low carb
Start Date: 2003 - again 20011
Quote:
Originally Posted by LizBeth View Post
wow. can you survive on just that for a whole week?
I've always got frozen lc bread in the freezer, canned tuna, and other pantry type things to mix and match with the items I listed that I would buy for 20 bucks....if I didnt have anything stocked, I'd be in serious trouble!
lgna70 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2009, 09:46 PM   #85
Senior LCF Member
 
Join Date: May 2004
Location: usa
Posts: 348
Gallery: missymagoo12
Stats: 235/225/145
WOE: stellastyle,atkins
Start Date: april 2004
i wish i had one of those 99 cents store in cincinnati that would be great.

well right now i shop super walmart- aldies-
eggs 2 dozens 2.00
i get mcream cheese - 2 packs-not sure on price 1.49 peice
heavy cream- the bigger size 3.88 i think- 1 of them
cauliflower, broccolli 1 of each
some ground beef

i am not sure of the total price- i live with my parents and i can spend alittle more to help them also. but what i put down there would be very close to 20.00

sue
missymagoo12 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2009, 01:19 AM   #86
Way too much time on my hands!
 
suzanneyea's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Montreal, QC
Posts: 10,848
Gallery: suzanneyea
Stats: 156/124/120
WOE: Vlc
This thread made me VERY grateful that I have more than $20 to spend a week on food.
suzanneyea is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2009, 06:43 AM   #87
Way too much time on my hands!
 
Heather150's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Indiana
Posts: 12,201
Gallery: Heather150
WOE: 1340 calories/day
Start Date: Feb 28 2003
Quote:
Originally Posted by suzanneyea View Post
This thread made me VERY grateful that I have more than $20 to spend a week on food.
I'm glad it does. For those of us who are living it, at least we know we CAN do it!
Heather150 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2009, 07:04 AM   #88
Senior LCF Member
 
Join Date: May 2004
Location: usa
Posts: 348
Gallery: missymagoo12
Stats: 235/225/145
WOE: stellastyle,atkins
Start Date: april 2004
i never thought of it like that- you can do it and still save money too. sue
missymagoo12 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2009, 07:10 AM   #89
Major LCF Poster!
 
nicole714's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Chicago, IL
Posts: 1,134
Gallery: nicole714
Stats: 18/12/8
WOE: lowcarb
Depends on whats on sale but as staples go:

2 cartons eggs 2@ 2.49 = 4.98
lg bag of lettuce 2.99
tuna $3
dozen chicken legs $4
frozen veggie mix 2bags for $3
cheese sticks $2

Last edited by nicole714; 02-05-2009 at 07:12 AM..
nicole714 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2009, 08:10 AM   #90
Way too much time on my hands!
 
Heather150's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Indiana
Posts: 12,201
Gallery: Heather150
WOE: 1340 calories/day
Start Date: Feb 28 2003
After bills this week we have more than $20 to spend, but I still have plenty of chicken in the freezer, frozen veggies and canned tuna in the pantry so I am going to try to not spend over $20 if I can help it. I will put the extra money in my savings account. No meats are on sale this week so maybe next week I can stock up on more chicken or even buy a little bit of hamburger. I can't believe chicken is finally cheaper than hamburger. Who'd of ever thought!

WTG everyone! There is no reason to be extravegant in groceries. I found this out the hard way...and I am so happy to be able to go in, get the few items I do need and walk out knowing I can do it on a budget.
Heather150 is offline   Reply With Quote
Reply


Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are On



All times are GMT -7. The time now is 10:39 PM.


Copyright ©1999-2014 Friends Forums LLC. All rights reserved. - Terms of Service | Privacy Policy
LowCarbFriends® is a registered mark of Friends Forums, LLC.