Low Carb Friends  
Netrition.com - Tools - Reviews - Faces - Recipes - Home


Go Back   Low Carb Friends > Eating and Exercise Plans > Weight Loss Plans > Paleolithic & Neanderthin
Register FAQ Search Today's Posts Mark Forums Read


Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
Old 03-24-2012, 07:33 PM   #1
Major LCF Poster!
 
kat819's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Washington, DC
Posts: 1,555
Gallery: kat819
Stats: 263/227/163 5'9"
WOE: PaNu/very low carb
Start Date: 1st time 9/2003, third time's the charm 5/13/2010
Do you eat grass fed meat exclusively?

If so, how much are you paying for it per pound? And how much do you eat a day and how do you afford it?

I really want to switch to eating grass fed meat, but I've got a kid with allergies who can only eat lamb at $10/pound and eating 50 grams of grass fed protein a day is looking really expensive, based on what I saw at the farmer's market.
kat819 is offline   Reply With Quote

Sponsored Links
Old 03-25-2012, 01:23 PM   #2
Senior LCF Member
 
Join Date: Mar 2009
Location: Washington State
Posts: 79
Gallery: Kadybay
Stats: 183/135.8/133
WOE: Atkins
Do you have the freezer space to hold a 1/4 or a 1/2 cow? It takes up less space than you might think and its definitely much cheaper to buy it in those quantities. I think we paid just under $4/lb when we bought a 1/2 cow. You might do some internet research on EatWild and LocalHarvest and see if there are either local farms or farms further away that will ship it to you. The farm that we buy from will ship anywhere in the Pacific Northwest.
I know that around here, the farmers markets are the most expensive place to buy grass fed meat. If space is an issue, you might check with local butchers to see if they offer "family packs". It will be more expensive than buying a side but less so than buying cuts individually. I hope that helps!
Kadybay is offline   Reply With Quote
Old 03-25-2012, 08:16 PM   #3
Major LCF Poster!
 
kat819's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Washington, DC
Posts: 1,555
Gallery: kat819
Stats: 263/227/163 5'9"
WOE: PaNu/very low carb
Start Date: 1st time 9/2003, third time's the charm 5/13/2010
Thanks, that is helpful.

My daughter is allergic to beef, so I don't know if we really should buy it at all. It would be horrible to have a whole freezerful and then find out she can't stand to be around the smell of it cooking at all.
kat819 is offline   Reply With Quote
Old 03-30-2012, 09:23 AM   #4
Senior LCF Member
 
SweetDaffodil's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 528
Gallery: SweetDaffodil
Stats: 182/158/115
WOE: South Beach
We eat grass fed / organic meats and veggies, I usually get it from local farmers / suppliers. Costco has good prices too if you have one close. I sometimes get my organic chicken from there.
SweetDaffodil is offline   Reply With Quote
Old 03-31-2012, 09:51 AM   #5
Senior LCF Member
 
tttmom's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: out west
Posts: 861
Gallery: tttmom
Stats: Highest 186/current 160/goal 125
WOE: LC paleo/primal
We eat organic/grass fed meats too. There is a good selection of ranches that raise it around here, but it's around the same price per pound as Costco, so we just buy it at Costco and Trader Joes for the convenience. I am impressed with the selection there, the last time I went, everything in my cart was organic.
tttmom is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2012, 04:07 AM   #6
Major LCF Poster!
 
mamasooze's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: South East Texas
Posts: 1,041
Gallery: mamasooze
Stats: 225/170's/150
WOE: Low carb, wheat-free, mostly paleo
Start Date: AUG 2011
Tonight we eat the last of the grass-fed ground beef I bought at Whole Foods about six months ago. They had a sale $5 lb and I bought 15 lbs *there was no limit* Hope they have another "Friday Only Sale" soon.
mamasooze is offline   Reply With Quote
Old 04-16-2012, 10:52 AM   #7
Senior LCF Member
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 70
Gallery: ophelia447
We eat almost exclusively grass-fed, pastured meat and eggs. We pay $5/lb at our farmers market for ground beef, $1.99/lb at whole foods for whole chickens, $5/dozen for eggs at a local farm, $5.50/lb for turkey sausage at Whole Foods, $5.50/lb for Neiman Ranch bacon from Costco, and $8/lb for pork sausage from our CSA Farm.

We pull from a lot of different resources but we have had to in order to be able to afford this WOE. It has been fun figuring it all out though.
ophelia447 is offline   Reply With Quote
Old 04-18-2012, 05:07 AM   #8
Senior LCF Member
 
KyliesMom's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Location: Sunny Hot Florida
Posts: 664
Gallery: KyliesMom
Stats: 180/180/135
WOE: Doing it my own way
Start Date: My AHA Moment
Quote:
Originally Posted by ophelia447 View Post
We eat almost exclusively grass-fed, pastured meat and eggs. We pay $5/lb at our farmers market for ground beef, $1.99/lb at whole foods for whole chickens, $5/dozen for eggs at a local farm, $5.50/lb for turkey sausage at Whole Foods, $5.50/lb for Neiman Ranch bacon from Costco, and $8/lb for pork sausage from our CSA Farm.

We pull from a lot of different resources but we have had to in order to be able to afford this WOE. It has been fun figuring it all out though.
Be careful of the sausage... they may use a filler that is grain based... I have learned it's easier and cheaper to make your own and this way you know EXACTLY what is going into it :-)
KyliesMom is offline   Reply With Quote
Old 04-18-2012, 12:32 PM   #9
Major LCF Poster!
 
tiva's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: UP, Michigan
Posts: 2,910
Gallery: tiva
Stats: 5"6", 157/134/135, 52 yo
WOE: LCHF Primal
Start Date: 12/02
Yes, we only eat grass-fed meats. I buy them from a local farmer for $3.85/lb for ground beef, stew meat, and ground pork. Yum! When I run out, I buy grass-fed beef from Trader Joe's for $4.50 a lb, but it's from Australia and not as tasty.

We raise our own laying hens for eggs and broilers for meat.
tiva is offline   Reply With Quote
Old 04-20-2012, 08:04 AM   #10
Senior LCF Member
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 70
Gallery: ophelia447
Good tip! I am pretty sure it is just meat and spices, it is from a local farm and the farmer makes it and they are some of the cleanest eaters we have ever met.
ophelia447 is offline   Reply With Quote
Old 04-29-2012, 09:38 PM   #11
Senior LCF Member
 
rsmorales's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Southern California
Posts: 272
Gallery: rsmorales
Stats: 5'1'' 158
WOE: LCHF/Atkins/Primal
Start Date: November 26, 2013
I only buy grass fed beef from trader joes- at 5.49/lb. But I do eat chipotle and in n out when I'm on the road.
rsmorales is offline   Reply With Quote
Reply


Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are On



All times are GMT -7. The time now is 11:58 PM.


Copyright ©1999-2014 Friends Forums LLC. All rights reserved. - Terms of Service | Privacy Policy
LowCarbFriends® is a registered mark of Friends Forums, LLC.